21.2.2015 / KSor
Nordic Sub-junior & Junior Powerlifting Championship
Pornainen / Finland, 21.2.2015
                                         
Equipped PL - Sub-Junior Women                                  
Pl. Cls BWT Name YOB NAT SQ1 SQ2 SQ3 RES BP1 BP2 BP3 RES DL1 DL2 DL3 RES TOT Wpts Pts
1. 57,0 56,02 Lena Sjoel 1997 NOR 140,0 145,0 145,0 145,0 85,0 90,0 90,0 90,0 140,0 147,5 155,0 155,0 390,0 458,75 12
                                  NS-J NS-J    
1. 72,0 71,51 Anne Dorothea Espevik 1998 NOR 165,0 165,0 170,0 170,0 80,0 130,0 140,5 130,0 120,0 130,0 137,5 137,5 437,5 428,97 12
                                         
1. 84,0 83,54 Audhild Ruud 1998 NOR 172,5 177,5 182,5 182,5 92,5 92,5 100,0 92,5 145,0 155,0 162,5 162,5 437,5 391,21 12
                                         
Best Lifters                                  
  1.   Lena Sjoel NOR 458,75 Wpts                            
  2.   Anne Dorothea Espevik NOR 428,97 Wpts                            
  3.   Audhild Ruud NOR 391,21 Wpts                            
                                         
Team points                                   
  1.   Norway 36 pts                              
                                         
Equipped PL - Junior Women                                  
Pl. Cls BWT Name YOB NAT SQ1 SQ2 SQ3 RES BP1 BP2 BP3 RES DL1 DL2 DL3 RES TOT Wpts Pts
1. 52,0 52,00 Julie Fosseide 1992 NOR 137,5 142,5 147,5 142,5 70,0 75,0 75,0 75,0 127,5 132,5 137,5 132,5 350,0 436,32 12
                                         
1. 63,0 62,36 Emma Johansson 1996 SWE 145,0 145,0 152,5 145,0 100,0 107,5 107,5 107,5 130,0 137,5 142,5 142,5 395,0 427,51 12
                                         
1. 72,0 71,73 Inger-Lene Sunnarvik 1992 NOR 170,0 182,5 182,5 182,5 115,0 117,5 120,0 120,0 165,0 175,0 182,5 182,5 485,0 474,57 12
                                         
Best Lifters                                  
  1.   Inger-Lene Sunnarvik NOR 474,57 Wpts                            
  2.   Julie Fosseide NOR 436,32 Wpts                            
  3.   Emma Johansson SWE 427,51 Wpts                            
                                         
Team points                             
  1.   Norway 24 pts                              
  2.   Sweden 12 pts                              
                                         
Equipped PL - Sub-Junior Men                                  
Pl. Cls BWT Name YOB NAT SQ1 SQ2 SQ3 RES BP1 BP2 BP3 RES DL1 DL2 DL3 RES TOT Wpts Pts
1. 74,0 73,98 Nikolaj Nordstrom 1999 DEN 180,0 187,5 195,0 195,0 130,0 135,0 137,5 137,5 200,0 205,0 210,0 210,0 542,5 390,30 12
                                         
1. 83,0 82,86 Alexander Lancaster 1997 NOR 225,0 235,0 245,0 245,0 162,5 162,5 170,0 162,5 215,0 227,5 235,0 235,0 642,5 429,30 12
                                         
1. 93,0 91,00 Mathias S. Nielsen 1998 DEN 240,0 250,0 257,5 257,5 125,0 130,0 130,0 130,0 240,0 252,5 260,0 260,0 647,5 411,07 12
                                         
1. 120,0 118,85 Gudfinnur Snaer Magnusson 1997 ISL 265,0 275,0 280,0 275,0 180,0 187,5 195,0 195,0 227,5 235,0 240,0 240,0 710,0 409,12 14
                                         
Best Lifters                                  
  1.   Alexander Lancaster NOR 429,30 Wpts                            
  2.   Mathias S. Nielsen DEN 411,07 Wpts                            
  3.   Gudfinnur Snaer Magnusson ISL 409,12 Wpts                            
                                         
Team points                                   
  1.   Denmark 24 pts                              
  2.   Norway 12 pts 429,30 Wpts                          
  3.   Iceland 12 pts 406,24 Wpts                          
                                         
Equipped PL - Junior Men                                  
Pl. Cls BWT Name YOB NAT SQ1 SQ2 SQ3 RES BP1 BP2 BP3 RES DL1 DL2 DL3 RES TOT Wpts Pts
1. 66,0 62,44 Julius Ingelow 1994 SWE 170,0 180,0 185,0 185,0 105,0 110,0 112,5 112,5 190,0 202,5 210,0 210,0 507,5 417,68 12
                                         
1. 74,0 73,84 Sebastian Daudon Bakken 1993 NOR 230,0 240,0 245,0 245,0 185,0 190,0 205,0 190,0 220,0 220,0 230,0 230,0 665,0 479,08 12
2. 74,0 73,29 Matias Viiperi 1994 FIN 235,0 242,5 242,5 235,0 150,0 155,0 160,0 155,0 220,0 235,0 245,0 245,0 635,0 459,92 9
3. 74,0 73,17 Simon B. Johansen 1994 NOR 235,0 235,0 242,5 235,0 127,5 132,5 137,5 132,5 240,0 240,0 245,0 245,0 612,5 444,15 8
4. 74,0 71,54 Sindri Freyr Arnarson 1992 ISL 200,0 212,5 215,0 212,5 155,0 155,0 155,0 155,0 202,5 212,5 217,5 217,5 585,0 431,26 7
5. 74,0 73,26 Nicolaj Olsen 1994 DEN 212,5 220,0 227,5 220,0 115,0 120,0 122,5 120,0 230,0 237,5 237,5 230,0 570,0 412,96 6
                                         
1. 83,0 82,90 Jonas Dalby Mathiesen 1992 NOR 260,0 270,0 280,0 280,0 167,5 172,5 177,5 177,5 245,0 252,5 257,5 257,5 715,0 477,60 12
2. 83,0 82,63 Patryk Bolek 1994 DEN 270,0 277,5 285,0 285,0 155,0 160,0 162,5 160,0 255,0 265,0 270,0 255,0 700,0 468,49 9
3. 83,0 82,54 Mickel Dahl Hansen 1996 DEN 250,0 250,0 260,0 260,0 137,5 142,5 147,5 147,5 267,5 277,5 287,5 287,5 695,0 465,45 8
4. 83,0 82,99 Hakon Danielsen 1993 NOR 252,5 260,0 270,0 270,0 162,5 170,0 175,0 175,0 240,0 250,0 260,0 250,0 695,0 463,95 7
                                         
1. 93,0 92,09 Jonathan Gonge 1992 DEN 290,0 300,0 300,0 300,0 200,0 205,0 210,0 210,0 287,5 300,0 310,0 310,0 820,0 517,55 12
                                         
1. 105,0 101,82 Conrad Hansson 1994 SWE 250,0 265,0 275,0 275,0 232,5 242,5 245,0 245,0 240,0 255,0 265,0 255,0 775,0 468,35 12
                                         
1. 120+ 133,84 Joachim Merenyi 1994 NOR 280,0 295,0 305,0 305,0 250,0 265,0 277,5 277,5 250,0 260,0 267,5 260,0 842,5 474,13 12
2. 120+ 142,00 Daniel Geir Einarsson 1992 ISL 295,0 302,5 307,5 307,5 220,0 230,0 230,0 230,0 245,0 250,0 260,0 260,0 797,5 444,71 9
                                         
Best Lifters                                  
  1.   Jonathan Gonge DEN 517,55 Wpts                            
  2.   Sebastian Daudon Bakken NOR 479,08 Wpts                            
  3.   Jonas Dalby Mathiesen NOR 477,60 Wpts                            
                                         
Team points                             
  1.   Norway 51 pts                              
  2.   Denmark 35 pts                              
  3.   Sweden 24 pts                              
  4.   Iceland 16 pts                              
  5.   Finland 9 pts                              
                                         
                                         
Referees Klaus Brostrom, DEN                            
      Tero Hyttinen, FIN                            
      Ilkka Seppala, FIN                            
      Janne Toivanen, FiN                            
      Johnny Wiklund, SWE                            
      Per Oivind Fjeld, NOR                            
      Sturlaugur Gunnarrsson, ISL                            
      Peter Bogh Larsen, DEN                            
      Jarmo Kotomaki, FIN                            
      Jari Laine, FIN                            
      Heikki Perasalo, FIN