Suomen Voimanostoliitto / Vuoden parhaat

     
Vuosi Titteli Nimi
1979 Vuoden kyykkääjä Reijo Kiviranta
1979 Vuoden penkkipunnertaja Hannu Saarelainen
1979 Vuoden maastanostaja Veli Kumpuniemi
1979 Vuoden yhteistulos Antero Köykkä
1979 Vuoden tuomari Juha Houni
     
1980 Yhteistuloksen paras Hannu Saarelainen
1980 Vuoden kyykkääjä Hannu Saarelainen
1980 Vuoden penkkipunnertaja Jari Koivisto
1980 Vuoden maastavetäjä Veli Kumpuniemi
1980 Vuoden tuomari Harry Lindroos
     
1983 Vuoden nostaja Jarmo Virtanen
1983 Naisnostaja Elina Sorakunnas
1983 Tuomari Kalevi Sorsa
     
1984 ?  
     
1985 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1985 Naisnostaja Taina Hakala
     
1986 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1986 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
     
1987 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1987 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
     
1988 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1988 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
     
1989 ?  
     
1990 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1990 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
     
1991 Miesnostaja Markku Pesonen
1991 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
1991 Juniorinostaja Asko Sirviö
1991 Tuomari Eero Hietaharju
1991 Toimitsija Heikki Orasmaa
     
1992 Vuoden nostaja Jarmo Virtanen
1992 Naisnostaja Liisa Jurkko
1992 Juniorinostaja Juha Seppälä
1992 Tuomari Kullervo Lampela
1992 Valmentaja Aimo Jurkko
1992 Toimitsija Johan Westerberg
     
1993 Miesnostaja Jarmo Virtanen
1993 Naisnostaja Anna-Liisa Prinkkala
1993 Juniorinostaja Pasi Alajoki
1993 Maajoukkuetulokas Ano Turtiainen
1993 Valmentaja Kyösti Vilmi
1993 Tuomari Ville Orasmaa
1993 Toimitsija Pekka Anttila
     
1994 Voimanosto, miehet Arto Rajala
1994 Voimanosto, naiset Vuokko Viitasaari
1994 Juniorinostaja Jukka Kenttälä
1994 Maajoukkuetulokas Janne Toivanen
1994 Penkkipunnerrus, miehet Jari Sjöman
1994 Penkkipunnerrus, naiset Helena Heiniluoma
1994 Tuomari Mika Honkaniemi
1994 Toimitsijat Penkkip. MM-kisajärjestäjät:
1994   -  Johan Westerberg, MäVo
1994   -  Reino Ratilainen, Valtti
1994   -  Juhani Tossavainen, KeBo
1994   -  Riku Pynttäri, JäVo
1994 Lehdistötiedottaja Jaarli Pirkkiö
     
1995 Voimanosto, miehet Janne Toivanen
1995 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
1995 Juniorinostaja Ove Lehto
1995 Penkkipunnerrus, miehet Ahti Kokkonen
1995 Penkkipunnerrus, naiset Tarja Rantanen
     
1996 Voimanosto, miehet Janne Toivanen
1996 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
1996 Juniorinostaja Jari Airio
1996 Penkkipunnerrus, miehet Jan Linden
1996 Penkkipunnerrus, naiset Helena Heiniluoma
1996 Vuoden tulokas Jori Ramstedt
     
1997 Voimanosto, miehet Jarmo Laine
1997 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
1997 Penkkipunnerrus, miehet Jan Linden
1997 Penkkipunnerrus, naiset Tarja Rantanen
1997 Voimanosto, miesjuniorit Petri Leppäkangas
1997 Voimanosto, naisjuniorit Eija Ketonen
1997 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Hannes Toivanen
1997 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Anne Heikkilä
1997 Maajoukkuetulokas Kati Mäntylä
1997 Valmentaja Tapio Hepokangas
     
1998 ?  
     
1999 Voimanosto, miehet Pauli Rantanen
1999 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
1999 Penkkipunnerrus, miehet Tomi Heinonen
1999 Penkkipunnerrus, naiset Eija Ketonen
1999 Voimanosto, miesjuniorit Jani Palokangas
1999 Voimanosto, naisjuniorit Virpi Kehänen
1999 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Miska Kunnari
1999 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Maria Koskinen
1999 Maajoukkuetulokas Katariina Nokua
1999 Valmentaja Janne Toivanen
1999 Tunnustuspalkinnot Jukka Korpela, liiton avustajana
    Pekka Anttila, VN-lehden avustajana
     
2000 Voimanosto, miehet Jarmo Sohlman
2000 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2000 Penkkipunnerrus, miehet Antero Korva
2000 Penkkipunnerrus, naiset Raija Koskinen
2000 Voimanosto, miesjuniorit 17 v. Jan Mestari
2000 Voimanosto, miesjuniorit 20 v. Antti Saastamoinen
2000 Voimanosto, miesjuniorit 23 v. Hannu Kopola
2000 Voimanosto, naisjuniorit 17 ja 20 v. Kaisa Karvonen
2000 Voimanosto, naisjuniorit 23 v. Virpi Kehänen
2000 Penkkipunerrus, miesjuniorit 17 v. Fredrik Smulter
2000 Penkkipunerrus, miesjuniorit 20 v. Ari Kurjenkallio
2000 Penkkipunerrus, miesjuniorit 23 v. Miska Kunnari
2000 Penkkipunnerrus, naisjuniorit 17 ja 20 v. Kaisa Karvonen
2000 Penkkipunnerrus, naisjuniorit 23 v. Kristiina Blinnikka
2000 Valmentaja Juha Hyttinen
2000 Seura Pietarsaaren Voimailijat
2000 Veteraaniurheilija Vuokko Viitasaari
     
2001 Voimanosto, miehet Ismo Lappi
2001 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2001 Penkkipunnerrus, miehet Kimmo Pakarinen
2001 Penkkipunnerrus, naiset Mervi Sirkiä
2001 Voimanosto, miesjuniorit 17 v. Vili Leivo
2001 Voimanosto, miesjuniorit 20 v. Marcel Lindholm
2001 Voimanosto, miesjuniorit 23 v. Hannu Kopola
2001 Voimanosto, naisjuniorit Virpi Kehänen
2001 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 17 v. Kirmo Varvikko
2001 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 20 v. Ari Kurjenkallio
2001 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 23 v. Antti M. Savolainen
2001 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Kaisa Karvonen
2001 Valmentaja Janne Toivanen
2001 Seura Sotkamon Visa
2001 Veteraaniurheilija Vuokko Viitasaari
     
2002 Voimanosto, miehet Sami Nieminen
2002 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2002 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2002 Penkkipunnerrus, naiset Virva-Tuulia Arpala
2002 Voimanosto, miesjuniorit 17 v. Sami Brunfeldt
2002 Voimanosto, miesjuniorit 20 v. Marcel Lindholm
2002 Voimanosto, miesjuniorit 23 v. Kenneth Tallqvist
2002 Voimanosto, naisjuniorit Virpi Kehänen
2002 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 17 v. Jyri Hietala
2002 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 20 v. Olli Suominen
2002 Penkkipunnerrus, miesjuniorit 23 v. Ari Kurjenkallio
2002 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Hanna Rantala
2002 Valmentaja Raija Koskinen
2002 Seura Jyväskylän Voimaklubi
2002 Veteraaniurheilija Hannu Malinen
     
2003 Voimanosto, miehet Ove Lehto
2003 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2003 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2003 Penkkipunnerrus, naiset Hanna Rantala
2003 Voimanosto, miesjuniorit Marcel Lindholm
2003 Voimanosto, naisjuniorit Sanna Apuli
2003 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Stefan Westerholm
2003 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Hanna Rantala
2003 Valmentaja Raija Koskinen
2003 Seura Ålands Kraftsportklubb 
2003 Veteraaniurheilija Harri Hagfors
     
2004 Voimanosto, miehet Marcel Lindholm
2004 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2004 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2004 Penkkipunnerrus, naiset Hanna Rantala
2004 Voimanosto, miesjuniorit Marcel Lindholm
2004 Voimanosto, naisjuniorit Sanna Apuli
2004 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Kirmo Varvikko
2004 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Hanna Rantala
2004 Valmentaja Tapani Orha
2004 Veteraaniurheilija Juhani Äijö
     
2005 Voimanosto, miehet Jari Martikainen
2005 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2005 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2005 Penkkipunnerrus, naiset Eeva Rantanen
2005 Voimanosto, miesjuniorit Marcel Lindholm
2005 Voimanosto, naisjuniorit Hanna Rantala
2005 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Fredrik Smulter
2005 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Hanna Rantala
2005 Seura Aavasaksan Kisa
2005 Veteraaniurheilija Pekka Anttila
     
2006 Voimanosto, miehet Ove Lehto
2006 Voimanosto, naiset Raija Koskinen
2006 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2006 Penkkipunnerrus, naiset Hanna Rantala
2006 Voimanosto, miesjuniorit Sami Pullinen
2006 Voimanosto, subjuniorit Jani Rainela
2006 Voimanosto, naisjuniorit Sonja Pokkinen
2006 Penkkipunnerrus, miesjuniorit Sami Pullinen
2006 Penkkipunnerrus, naisjuniorit Sonja Pokkinen
2006 Seura Ålands Kraftsportklubb 
2006 Veteraaniurheilija Martti Kilpeläinen
     
2007 Voimanosto, miehet Ove Lehto
2007 Voimanosto, naiset Hanna Rantala
2007 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2007 Penkkipunnerrus, naiset Hanna Rantala
2007 Voimanosto, nuoret, miehet Petteri Keränen
2007 Voimanosto, nuoret, naiset Henna Siirilä
2007 Penkkipunnerrus, nuoret, miehet Samuli Kaikkonen
2007 Penkkipunnerrus, nuoret, naiset Henna Siirilä
2007 Seura Joensuun Punttipojat
2007 Veteraaniurheilija Veijo Räsänen
     
2008 Voimanosto, miehet Jari Martikainen
2008 Voimanosto, naiset Virpi Kehänen
2008 Penkkipunnerrus, miehet Ove Lehto
2008 Penkkipunnerrus, naiset Susanna Virkkunen
2008 Voimanosto, nuoret, miehet Petteri Keränen
2008 Voimanosto, nuoret, naiset Henna Siirilä
2008 Penkkipunnerrus, nuoret, miehet Eero Halunen
2008 Penkkipunnerrus, nuoret, naiset Tiina Salo
2008 Valmentaja Kari Kurko
2008 Seura Rayman Ydinvoima
2008 Veteraaniurheilija Pentti Rimpi
     
2009 Miesvoimanostaja Jari Martikainen
2009 Naisvoimanostaja Mervi Rantamäki
2009 Nuori miesvoimanostaja Arto Kettunen
2009 Nuori naisvoimanostaja Anni Vuohijoki
2009 Penkkipunnerus, miehet Fredrik Smulter
2009 Penkkipunnerus, naiset Marcela Sandvik
2009 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Tuomas Korkia-aho
2009 Penkkipunnerrus, nuoret naiset Tiina Salo
2009 Veteraaniurheilija Jari Niskanen
2009 Vuoden valmentaja Tapani Orha
2009 Vuoden seura Aavasaksan Kisa
2009 Vuoden tuomari Margetta Salminen
2009 Vuoden yhteistyökumppani METAL Sports & Wear
     
2010 Voimanosto, miehet Kenneth Sandvik
2010 Voimanosto, naiset Mervi Rantamäki
2010 Voimanosto, nuoret, miehet Tuomas Korkia-aho
2010 Voimanosto, nuoret, naiset Anni Vuohijoki
2010 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2010 Penkkipunnerus, naiset Marcela Sandvik
2010 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Tuomas Korkia-aho
2010 Penkkipunnerrus, nuoret naiset 18 v. Beeda Arvaja
2010 Veteraanit Timo Heiskanen
2010 Valmentaja Janne Toivanen
2010 Seura-aktiivi Hannu Peräsalo
2010 Seura TNT
2010 Tuomari Jyrki Alastalo
2010 Viestijä Jukka Korpela
2010 Yhteistyökumppani Fillari Center
2010 Vuoden kilpailusuoritus Mikko Ronkainen (nuorten MM-kisat)
     
2011 Voimanosto, miehet Kenneth Sandvik
2011 Voimanosto, naiset Raija Jurkko
2011 Voimanosto, nuoret, miehet Teemu Leppänen
2011 Voimanosto, nuoret, naiset Anni Vuohijoki
2011 Penkkipunnerrus, miehet Kenneth Sandvik
2011 Penkkipunnerus, naiset Marcela Sandvik
2011 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Antti Ahonen
2011 Penkkipunnerrus, nuoret naiset 18 v. Mirella Laukkanen
2011 Veteraanit Raimo Sandelin
2011 Valmentaja Kari Kurko
2011 Vuoden julkaisu Menestyksen kasvot: J. Rantapelkonen ja L. Honkala
2011 Seura Varpaisjärven Vire
2011 Tuomari Mika Honkaniemi
     
2012 Voimanosto, miehet Kenneth Sandvik
2012 Voimanosto, naiset Mervi Rantamäki
2012 Voimanosto, nuoret, miehet Yury Pellya
2012 Voimanosto, nuoret, naiset Mirella Laukkanen
2012 Penkkipunnerrus, miehet Fredrik Smulter
2012 Penkkipunnerus, naiset Marcela Sandvik
2012 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Eero Peuraniemi
2012 Veteraanit Sami Siltala
2012 Valmentaja Juha Inkinen
2012 Seura Kankaanpään Voimailijat 
2012 Tuomari Harri Hagfors
2012 Erityismaininta voimanoston medianäkyvyyden edistämisestä Aavasaksan Kisa ja Pasi Miettinen (TNT)
     
2013 Voimanosto, miehet Kenneth Sandvik
2013 Voimanosto, naiset Mervi Ranatamäki
2013 Voimanosto (klassinen), miehet Tomi Muhonen
2013 Voimanosto (klassinen), naiset Anni Vuohijoki
2013 Voimanosto, nuoret miehet Henri Hakonen
2013 Voimanosto nuoret naiset Mirella Laukkanen
2013 Voimanosto (klassinen), nuoret miehet Niko Nurmi
2013 Voimanosto (klassinen), nuoret naiset Krista Määttä
2013 Penkkipunnerrus, miehet Petri Kuosma
2013 Penkkipunnerrus, naiset Marcela Sandvik
2013 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Markus Ahonen
2013 Penkkipunnerrus, nuoret naiset Susanna Törrönen
2013 Voimanosto, veteraanit, miehet Torsten Ruotsala
2013 Voimanosto, veteraanit, naiset Katariina Nokua
2013 Penkkipunnerrus, veteraanit, miehet Jarmo Myller
2013 Penkkipunnerrus, veteraanit, naiset Merja Mynttinen
2013 Valmentaja Arto Hannolin
2013 Seura JP 2000
2013 Seura-aktiivit Jarmo Väisänen (VarpVi) ja Terho Nousiainen (KiurU)
2013 Tuomari Mervi Sirkiä
     
2014 Vuoden paras urheilija Fredrik Smulter
2014 Voimanosto ml. klassinen, miehet Kenneth Sandvik
2014 Voimanosto ml. klassinen, naiset Johanna Kankus
2014 Penkkipunnerrus ml. klassinen, miehet Fredrik Smulter
2014 Penkkipunnerrus ml. klassinen, naiset Hanna Rantala
2014 Klassinen voimanosto, nuoret miehet Tuomas Hautala
2014 Klassinen voimanosto, nuoret naiset Aino Autio
2014 Klassinen penkkipunnerrus, nuoret miehet Matias Kulmala
2014 Klassinen penkkipunnerrus, nuoret naiset Susanna Törrönen
2014 Voimanosto ml. klassinen, veteraanit, miehet Sami Siltala
2014 Voimanosto ml. klassinen, veteraanit, naiset Katariina Nokua
2014 Valmentaja Anni Vuohijoki
2014 Seura Team Nordic Thunder
2014 Seura-aktiivi Jarno Ruohonen
2014 Tuomari

Matti Rajaniemi

     
2015 Voimanosto, miehet Antti Savolainen
2015 Voimanosto, naiset Hanna Rantala
2015 Voimanosto, nuoret miehet Tuomas Hautala
2015 Voimanosto, nuoret naiset Satu Sakko
2015 Penkkipunnerrus, miehet Fredrik Smulter
2015 Penkkpunnerrus, naiset Marchela Sandvik
2015 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Tuomas Hautala
2015 Penkkipunnerrus, nuoret naiset Susanna Törrönen
2015 Veteraaninostaja Ove Lehto
2015 Seura Kankaanpään Voimailijat
2015 Seura-aktiivi Marjaana ja Jouni Vähäsantanen
2015 Valmentaja Mats Finne
2015 Tuomari Arto Hannolin
2015 Urheiluteko Salon Voimailijat & Team Nordic Thunder
     
2016 Voimanosto, miehet Antti Savolainen
2016 Voimanosto, naiset Hanna Rantala
2016 Voimanosto, nuoret miehet Sami Lehtonen
2016 Voimanosto, nuoret naiset Susanna Törrönen
2016 Penkkipunnerrus, miehet Timo Hokkanen
2016 Penkkpunnerrus, naiset Marchela Sandvik
2016 Penkkipunnerrus, nuoret miehet Matias Kulmala
2016 Penkkipunnerrus, nuoret naiset Susanna Törrönen
2016 Veteraaninostaja Mikko Seikkula
2016 Seura Tampereen Voimanostajat
2016 Erityismaininta Herwannan Hauiskääntö
2016 Seura-aktiivi Jari Niskanen
2016 Tuomari Helena Kvist